Recenze - prototyp low-profile čepice od FROGGEARu - 7 názorů ze 7

Recenze - prototyp low-profile čepice od FROGGEARu - 7 názorů ze 7

Vývoj produktů je složitá alchymie a jménem výrobce FROGGEAR jsme se zeptali devíti z vás na názor. Vybraným testerům tak dorazila čepice, kterou mohli do sytosti otestovat a napsat nám, co vše se jim líbilo či naopak, co je neskutečně ubíjelo. Níže naleznete seznam jednotlivých recenzí, které jsou redakčně zkrácené, ale důležité info v nich zůstalo nezkreslené.

Pokud bys i ty chtěl něco otestovat, sleduj nás na FB a rozhodně příležitost dostaneš! Facebook profil.


__________________________________________________________

Tester 1 (Ben)

Dnes zde pro vás k zrecenzování mám, sice maličkost, ale přitom poměrně šikovnou a užitečnou věc. Podle nadpisu a fotky už je všem jasné, že se jedná o čepici, ale co si máte představit pod názvem „Funkční čepice pod helmu“? S tím by vám měly pomoct následující řádky a určitě také i fotky.

Low-profile čepice Froggear

Takže o co jde. Funkční čepice od české firmy Froggear je primárně určena pro nošení pod helmami a tomu odpovídá i její konstrukce a materiál. Čepice je celá z polypropylenu, což je stejný materiál, jako se používá například pro výrobu funkčního prádla. V podstatě je to také funkční prádlo, jen se nenosí pod bundou, ale pod helmou. Materiál je lehoučký, příjemný, nijak neškrábe a hlavně je maximálně prodyšný.

Co se kvality týče, tak tam asi opravdu nemám co vytknout, materiál je kvalitní, šití prvotřídní, všechno je rovné, nikde nic neodstává, ani nepřebývá.

Low-profile čepice Froggear - funkční

Střihově mi čepice taky vcelku vyhovovala, ale co jí musím vytknout a co mi trochu znepříjemňovalo její nošení, je její pružný okraj. Je jen asi centimetr široký a poměrně citelně mě tlačí. Ne, že by mi to zrovna odkrvovalo hlavu, ale na čele a v oblasti uší to při delším nošení už nebylo moc komfortní. Materiál samotné čepice je také poměrně pružný, takže si myslím, že okraj by nemusel být až tak „utažený“ a i přesto by čepice na hlavě pěkně držela. Nebo možná okraj udělat o něco širší, aby se tlak více rozložil…

Samotné nošení pod helmou nepředstavuje žádný problém. Čepice je tenoučká, takže není vůbec potřeba nějak přenastavovat velikost helmy, nebo podbradníku. Stejně tak nijak nepřekáží ani střeleckým sluchátkům, nebo brýlím. Vypořádá se i s kombinací všech těchto tří pomůcek.

Low-profile čepice Froggear - pod helmou a sluchátky

Některé z vás teď možná napadá otázka:„Proč bych vlastně měl pod helmou nosit čepici? Navíc, když je takhle tenká a stejně mě nezahřeje?“  Je sice pravda, že samotná čepice vás opravdu moc nezahřeje, ale funkční prádlo má za úkol hlavně od těla odvádět vlhkost. Všichni určitě víme, že pod helmou se zapotíme během chvíle a je jedno, jestli je léto, nebo zima. Pokud se nám ale voda odpařuje přímo z povrchu hlavy, tak se tím připravujeme o velké množství tepla. Nemluvě o tom, že když vás s mokrými vlasy ofoukne větříček, tak je to krásný základ na rýmičku. Funkční materiál vám ale kolem těla vytvoří miniaturní vrstvičku vzduchu a voda se pak odpařuje až nad touto vrstvičkou. Takže zaprvé je vám pocitově větší teplo a zadruhé nebudete tak propocení.

To, že je čepice určená hlavně pod helmu ale neznamená, že se nedá nosit i samostatně, nebo třeba pod kloboukem. Testoval jsem ji v teplotách někde mezi 0° a 5° a se samotnou čepicí jsem docela mrznul, ale to hlavně proto, že foukalo, takže nakonec na hlavu stejně šla fleecka. Pokud jsem ale na funkční čepici nasadil ještě obyčejný tenký klobouk, tak se situace dost změnila. Klobouk zabránil tomu, aby se ta tenká vrstvička vzduchu odfoukla a kupodivu to drželo hlavu v relativním teple.

Low-profile čepice Froggear - kombinace s kloboukem

Když jsem chtěl trochu uvolnit uším, tak jsem čepici nosil tím způsobem, že jsem ji vzadu ohrnul nahoru. Sice pak vypadáte jako člen hispánského gangu, ale je to pohodlnější a myslím si, že by to mohla být dobrá varianta na letní měsíce. Třeba si to výrobce vezme k srdci a vyrobí i tuto „letní“ variantu.

Závěrem bych řekl, že je to užitečná věc, ale určitě by, alespoň proň podle mě, zasloužila ještě vychytat pár much. Materiálově a zpracováním je to 10/10, ale za komfort při delším nošení musím něco ubrat, řekněme 7/10. Vzhledem k tomu, že to byla teprve testovací verze, tak věřím, že se na tom ještě zapracuje.

__________________________________________________________

Tester 2 (JP)

Hned při prvním pohledu na čepici, i když je převážně určena pro nošení pod helmou, je jasné, že najde využití i v jiných aktivitách než je airsoft, paintball nebo jiné. Samotná čepice je velice lehká a dobře skladná, ale překvapivě pružná. Vleze se tedy téměř do každé kapsy, aniž by zabírala místo, na rozdíl od fleecových čepic.

Samotná čepice se díky své pružnosti poměrně lehce nasazuje a dá se dobře upravit i bez zrcadla, díky vhodně umístěným stehům, které nesvědí ani neškrábou. Čepice samotná sedí na hlavě dobře, guma na spodním okraji stahuje čepku tak, že se zbytečně nehýbe. Tímto také zabraňuje větru, což vnímám jako velice podstatné, protože nehrozí nachlazení.

Low-profile čepice Froggear - funkční prádlo pro military

Jak jsem psal na začátku, čepice má spoustu variant pro využití. Osobně jsem čepici využil při běhání nebo lyžování, ale především při airsoftu, v kombinaci s helmou MICH 2000.

Low-profile čepice Froggear - MICH 2000

Zkoušel jsem jí krátkodobě i s jiným typem helmy- IDF Orlite helmet. Čepice se mi osvědčila. Je pohodlná i při delší době používání. Ale abych jenom nechválil, při prudkých pohybech hlavou do stran se často čepice na krku posouvala a bylo potřeba si jí poupravit. Naštěstí tohle nevidím jako zásadní problém. Čepice splnila má očekávání, drží dobře teplo na hlavě. Nosí se pohodlně a člověk se v ní o tolik více nepotí jako bez čepky. Při použití s helmou je odvod potu slabší, ale stále lepší než jiný typ čepic. Samotná čepice bez další vrstvy dokáže udržet teplotu až do cca. -5°C. S nasazenou helmou pak i více. 

Připomínka: Čepice se mi po všech stránkách líbila, jediné kde bych hledal zlepšení, je možná poupravení střihu v oblasti uší. Kde bych osobně ocenil volnější střih pro zvětšení pohodlnosti při delším nošení. (Rámcově 5 a více hodin)

__________________________________________________________

Tester 3 (LZ)

Jak již určitě víte, cílem bylo vytvořit funkční čepici, která bude jak odvádět pot, tak i tvořit určitou termoregulační vrstvu na hlavě. Samotná čepice je opravdu lehoučká s kvalitním prošitím.

Low-profile čepice Froggear - nasazení

Do rukou dostanete výrobek, který svým zpracováním daleko převyšuje produkty konkurenčních firem (žádné trčící nitě, nezapošité konce materiálu atd.). Po obvodu čepice je našit pružný lem zabraňující třepení a párání jak šití, tak samotného materiálu. Při použití čepice pod helmou o ní ani nevíte.

Low-profile čepice Froggear - najdete ji?

Tedy víte. Spolehlivě plní svou funkci. Odvádí pot dál od hlavy, což zvlášť při použití pod helmu v nestálém počasí, kdy teplo střídá zimu, určitě bodne. Použití samotné čepice bych volil spíše v kombinací s kšiltkou. Například do sychravějšího počasí, kde nemám nebo nemůžu vzít přilbu.

Čepici bych doporučil ne jen na military aktivity,ale i např. i pro běžce, bikery atd.

Plus

Český výrobek, výborný nápad, kvalitní zpracování a materiál, funkce, ideální varianta do počasí, kdy klasická fleecová čepka je moc a kšiltka málo.

Mínus

Mnou zvolená velikost M byla i po testování stále dost upnutá kolem hlavy, i přes to, že klasické čepice nosím v této velikosti.

__________________________________________________________

Tester 4 (PK)

Jsem člen Speciální Pořádkové Jednotky Policie ČR a myslím, že obdrženou funkční čepici jsem podrobil řádné zkoušce. Hned ze startu po obdržení čepice, jsem se v rámci práce vydal s kolegy na florbal, pohyb je třeba a kde jinde zažije hned ze startu čepice větší nálož potu, než u sportu. Hned po nasazení čepice se nemůžu zbavit dojmu, že jsem si na hlavu natáhl plaveckou čepici, tento dojem popravdě nemizí ani při žádném z dalších užití čepice.

Low-profile čepice Froggear - nasazení u pořádkové jednotky PČR 

Tak jako tak, po chvíli, kdy si člověk na zvláštní pocit zvykne, se dá říct, že čepice má svým tvarem opravdu smysl, jelikož hlavu obepíná ze všech stran natolik solidně a přitom nijak těsně, že je veskrze příjemné ji na hlavě mít. Linie čepice se táhne nekompromisně podél čela a pokračuje přímo pod lalůčky uší k šíji, kde jsem později velmi ocenil, že k šíji zasahuje až tak dlouze, jelikož je to poměrně důležité pro funkční odvod potu a pro pocit pohodlí, kdy pot nestéká z krku na záda. Po nasazení brankářské helmy pozoruju, že tato drží pevně na svém místě a pohodlí je rozhodně větší, nic netlačí, přestože čepice není nikterak tlustá, aby měla mít tlumící schopnost.

Po hře jsem velmi překvapen, jelikož za normální situace se mi do očí po první půlce hrnou potoky potu a stejný proces se děje, jak již výše zmíněno z krku na záda. S čepicí se však z tohoto neděje nic. Čepice je nasáklá potem, krk relativně suchý a oči za celou hru neregistrují žádné známky tekoucího potu. Překvapuje mě, že po sundání čepice, mám suché vlasy.

Tento výsledek jsem vůbec nečekal a překvapuje mě při každé další hře, kterých je do sepsání recenze 10. Čepici dále zkouším kombinovat s kuklou a helmou, jelikož její hlavní účel samozřejmě není pro sport. Vzhledem k tomu, že v rámci práce nikdy nemám helmu na hlavu nasazenou bez kukly, musím zjistit, jak s ní bude vše fungovat. Jediná a jasná volba je nasazovat kuklu na čepici, jelikož opačně to zaprvé není komfortní a zadruhé je to kontraproduktivní, jelikož kukla je nehořlavá a proto není záhodno mít na ní něco dalšího. Na foto jsem zkusil obě možnosti, avšak rozhodně vítězí volba s nasazením kukly na čepici.

Low-profile čepice Froggear - nasazení u pořádkové jednotky PČR

Kukla díky čepici drží na hlavě o poznání lépe a je i při delším nasazení zásadně příjemnější na hlavě, stejně tak jak s užitím balistické, tak i protiúderové přilby, jelikož při delších akcích je komfort opravdu třeba. Nikde nic netlačí, pot je odváděn a myslím, že čepice splňuje účel. Čepici jsem ke konci zkusil i v rámci pátrací akce, kdy jsem na hlavě měl pouze ji a přestože jsem prolézal poměrně nepříjemnými křovisky, kdy se o čepici zachytávaly větvičky a haluzí, nezpozoroval jsem, že by se čepice někde narušila nebo se vytáhla nitka.

Low-profile čepice Froggear - nasazení u pořádkové jednotky PČR

Čepice vypadá jako nová. Jako bonus jsem pak při celonočním stání venku v zimě použil čepici, jako vložku pod zimní čepici. Výsledek skvělý, jelikož čepička opravdu výborně drží uši. Celkové zpracování na mě působí dobře, nikde nejsou volné nitě. Materiál na mě působí dojmem, že se jen tak "nevyžvejká" a mohl by dlouho vydržet elastický. Několikrát jsem samozřejmě čepici propral v umyvadle pod vodou, následně vždy jedním stisknutím v pěsti vymačkal a poté nechal dosušit na vlažném topení.

Low-profile čepice Froggear - praní v ruce

Ze všech činností, na které jsem čepici užil, nabývám dojmu, že čepice je po všech stránkách velmi solidní a rozhodně hodná doporučení k užití. Tímto zdravím Froggear team a těším se na případnou další spolupráci.

__________________________________________________________

Tester 5 (RB)

Čepice od firmy FROGGEAR dorazila do dvou dnů. To byl vzhledem k tomu, že byla zaslána prostřednictvím České pošty, malý zázrak. Hned při prvním nasazení na hlavu jsem byl mile překvapen, jak pěkně sedí. Pevně obepínala hlavu a byla velice pohodlná.

Low-profile čepice Froggear - recenze

První testování bylo provedeno při běhu. Čepice je sice určena k nošení pod helmou, ale protože jsem doma helmu neměl, tak jsem s novou čepicí vyběhl jen tak. Teplota byla okolo 2°C. Po celou dobu čepice perfektně seděla na hlavě a sluchátka v uších se ani nepohnula, což s jinou čepicí není běžné. Takže po prvním použití byl velmi dobrý pocit. Až na poznámku ženy, že vypadám jako bych se chystal do bazénu.

V dalších dnech jsem čepici od firmy FROGGEAR používal celkem často. Měl jsem ji na hlavě pod helmou v interiéru při pokojové teplotě s přestávkami několik hodin. Vše bez nejmenšího problému. Během přestávky vždy velmi rychle vyschla a po celou dobu poskytovala příjemný komfort.

Low-profile čepice Froggear - nasazení při výcviku přežití

Dále byla použita během dvoudenního výcviku v přírodě při teplotách od -3°C do + 8°C ať už jako běžná pokrývka hlavy tak i pod helmu. Během tohoto jsem nezaznamenal žádný problém ve funkčnosti materiálu. A to, i když se při zátěži poměrně dost potím v oblasti týlu.

Jediné negativum, které jsem během celé doby pozoroval, je to, že při delším nasazení na hlavě mě nepříjemně tlačil spodní okraj čepice ušní lalůčky směrem nahoru do ušního boltce (silný tah směrem vzhůru) a to bylo pro mě dosti nepříjemné.  Dále bych zvážil zesílení části na čele, kde v případě sejmutí helmy ve větrném počasí docházelo k rychlému prochladnutí. Čepice byla zkoušena pod několik typů helem a u všech bez nejmenšího problému.

Low-profile čepice Froggear - nasazení u PČR

Celkově tento výrobek hodnotím jako velmi podařený.  Jen tak dál.

__________________________________________________________

Tester 6 (RK)

Předmětem recenze je tenká funkční čepice, vhodná na nošení samostatně, nebo pod helmou. Čepici jsem měl na několika celodenních výšlapech, za tu dobu se mi celkem osvědčila a svůj význam (zahřátí hlavy a ochrana hlavy před větrem) rozhodně splnila. Čepici jsem nosil od -5°C (bohužel chladněji nebylo) do cca 8°C, minimálně v tomto teplotním rozmezí čepice posloužila, jak měla, hřála příjemně, i pokud foukal vítr.

Low-profile čepice Froggear

Vybral sem si možnost velikosti L, měl jsem obavy, že menší velikost by mi nemusela sednout. Rozhodně toho nelituji, čepice není moc natahovací, je dělaná tak, aby se na hlavu upnula, ale moc se nenatahovala. Naštěstí mám krátké vlasy, takže jsem s tím neměl i přes poměrně velkou hlavu problémy, nicméně dokážu si představit, že pokud by někdo mě delší vlasy, mohl by mít problém je pod čepici dostat, zejména pak ženy s dlouhými vlasy.

Střih

Čepice mi střihem nejvíce připomíná (nemůžu si pomoct) plaveckou čepici. Není úplně běžného kulatého střihu, oblast uší je trochu zvětšena, aby je celé zakryla. Její upnutý střih rozhodně není na škodu, bez helmy v tom žádnou soutěž krásy nevyhraju, nicméně pod helmou jsem to nejvíce ocenil. Nebyly tam žádné zbytečné překlopy, lemy nebo jinak nadbytečná látka, která by se mohla shrnout, v důsledku čehož by pak pod helmou mohly vznikat různé otlačeniny.

Low-profile čepice Froggear - kvalitní provedení

Pohodlí

Čepice se nosí poměrně pohodlně, nicméně prvních několik hodin bylo poměrně útrpných. Okrajová guma je poměrně silná, a proto čepice pěkně držela a nijak nepadala. Prvních několik hodin, než se guma trochu vytahala, až poměrně bolestivě „trhala“ uši, opravdu nepříjemně táhla, chvilkami jsem ji musel sundávat, abych si odpočinul. Kromě této nepříjemné vlastnosti, která naštěstí po několika hodinách přestala, bylo nošení v celku pohodné. Poměrně příjemné bylo i zjištění, že čepice moc nenatahuje pach potu. Občas trochu natáhne vůni lesa, kouře, případně kožené výstelky helmy, ale nestalo se mi, že by vyloženě zasmrádla potem apod.

Low-profile čepice Froggear - nasazení pod helmou

Materiál a zpracování

Tato čepice je skutečně velmi tenká a lehká, váží pouhých 17 gramů (Pro představu, běžná bavlněná čepice váží cca 75gramů). Díky tenkému použitému materiálu, ze kterého je čepice vyrobena, nedrží tolik pot, jako běžná tlustá čepice, a velmi snadno vysychá. Švy jsou velmi pěkně zpracované, nejsou zde žádné zbytky nití, ani jiné nedodělky. Velmi mile mě překvapila kvalita celé čepice. I když jsem s ní několikrát proběhl křovím a trním (trní se přímo do kontaktu s čepicí dostalo více než jednou), látka se nezachytila a nezačala se trhat.

Low-profile čepice Froggear - dokonce i ultra light

Švy taky stále pěkně drží, okrajová guma trochu povolila, ale jen do té míry, aby bylo nošení pohodlné a čepice na hlavě stále pěkně držela. Příjemně mě překvapila vlastnost, že čepici neprofoukne ani silnější vítr, pokud je vítr hodně studený, maximálně lze pocítit chlad ze studeného náporu vzduchu, ale nestalo se mi, že by vítr čepici přímo profouknul.

Konečně shrnutí

Čepice souží jak má, spořivě ochrání před větrem i chladem, je pohodlná jak na nošení samostatně, tak i pod helmou. Při nošení pod helmou lze opravdu docenit tenkého materiálu a žádných přebytečných částí, které by mohly tlačit. Materiál je kvalitní, švy drží, bez problému vydrží i průběh hustým křovím. Prvních pár hodin může být kvůli silné gumě poměrně nepříjemných, nicméně se guma po pár hodinách vytahá a nošení je pak bezproblémové.   

 

Výhody

1) Pod helmou se nekrčí, nemačká a netlačí

2) Díky tenkému materiálu lehce schne

3) Materiál je pevný, švy drží, příjemně hřeje a zvládne i silnější vítr

Nevýhody

1) Guma prvních několik hodin nepříjemně trhá uši.

 

__________________________________________________________

Tester 7 (ML)

Čepka mě na první pohled velmi zaujala, zejména díky své velikosti a provedení. Vzhledem k tomu, že si hlavu holím žiletkou a je mi na ni v podstatě neustále chladno, bylo mi jasné, že ji vyzkouším nejen v kombinaci s přilbou.


Čepice samotná je z polyprepylenu. Jak už sem zmínil je lehounká a skladná. Občas sem ji nosil v kapse u kalhot, pro strýčka příhodu. Boule místo kapsy v jejím případě rozhodně nehrozí. Provedení je z mého pohledu slušivé, od čela k zátylku má dva švy, co můžete znát z jiných výrobků této značky, např. z WOOLERa. Detail co mě potěšil, je šikovně umístěný štítek. Je umístěný tak, že je nemožné, aby ti zpod čepice vylezl. Neškrábe, neotravuje a tak není třeba stříhat, jak to mám jinak ve zvyku. Celkově je provedení kvalitní, je to pěkně ušité, nikde nečouhají nitky apod.

Čepku sem prozkoušel v zaměstnání v kombinaci s protiúderovou přilbou Schubert P100F a balistickou IIIA přilbou. Čepice se bez problémů vlezla, bez nutnosti přenastavovat řemínky. Vše pěkně sedí, čepka udržuje moji holou hlávku v teple a přilbu na svém místě. Bohužel, v obou případech jsem nenašel pro čepici pod helmou v práci využití. A to zejména kvůli tomu, že do tohoto vybavení nosím kuklu.  Ale uvidíme co v létě, až přijdou pořádná horka. Tímto nechci říct, že by se mi k práci u PČR vůbec nehodila, naopak, několikrát mi výborně posloužila a v nouzi zahřála. Příjemně mne překvapilo, jak čepice na svou tenkou tloušťku odolává větru. Díky upnutému lemu perfektně obepne hlavu i uši a jen tak neprofoukne.

Takovou perličkou je to, že přes čepici lze vcelku snadno nasadit plynovou masku (zkoušeno s CM5) a při dobrém dotažení tato normálně funguje. Tímto se omlouvám kolegům za nastříkaný kasr ve sprchách (Cože?!? – pozn. redakce).

Kde jsem čepici využil a využívám nejvíce, jsou různé sportovní aktivity zejména jízda na kole. Čepka se bez problému vlezla a fungovala i v helmě na snowboard. Jako vášnivý cyklista jsem čepici vyzkoušel jak pod integrálkou na sjezďáku, tak pod enduro helmou na horském kole. Dobře odvádí pot a nenechá hlavu ofouknout. Taky ti díky ní neteče pot do očí. Věřím tomu, že mě nezklame ani příští týden pod helmou na vodě na raftu. Zkusil sem ji i při běhání, které si prokládám angličákama, panákem atd. Díky tomu upnutému lemu čepice drží v uších i hodně propocené sluchátka a to i při takových pohybech, při kterých by mi jinak už dávno vypadly. Tady se dostávám snad k jediné výtce. Tato přednost je zároveň malým nedostatkem. Tento lem drží čepku na hlavě až tak dobře, že po chvíli začne tlačit. Není to nic hrozného, ale pokud máš pod čepicí právě třeba sluchátka (pecky), začnou do ucha tlačit už opravdu hodně nepříjemně. Naštěstí ten lem po čase trochu povolí. Nyní, po cca 6 ti týdnech používání, mne už vůbec netlačí, ani se sluchátky v uších.

Závěrem - ideální pro sport, vyzdvihl bych kolo, jistě ocení AS a PB hráči. Čepice nenese po 6 ti týdnech používání žádné stopy opotřebení a nesmrdí potem.        Šikovný a nenápadný pomocník, zvláště pro lidi s krátkým sestřihem. Součást mého Bug Out Bag.

__________________________________________________________

 


Galerie:


Přidat komentář

Komentáře (počet příspěvků: 0)


Zatím žádné komentáře.

Katalog

Zastupované značky

Přihlášení
Volejte 574 141 141
Pište obchod@frogtac.cz
Facebook
Zvolte měnu: CZK / EUR Košík 0 ks zboží: 0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.

Důležité odkazy

Poradna

Naše projekty

Newsletter

Nechte si zasílat pravidelné novinky a akční slevy.