Balistický panel FS1-LVL III+ 258x308mm
Kategorie: BALISTICKÁ OCHRANA
Balistický panel FS1-LVL III+ 258x308mm | Popis | Recenze (0) | Otázky a odpovědi (1) |
Balistický plát FS1 je skutečně testovaný a vojenským zkušebním ústavem ověřený ocelový panel vyráběný v ČR firmou FROGTAC s.r.o.
Plát splňuje normu NIJ04 třídy III+ s dodatkovým testováním na odolnost proti dalším rizikům nad rámec běžného testu.
Panel je potažen vrstvami speciální balistické tkaniny, která pohlcuje vzniklé střepiny a spolehlivě je zastavuje nebo snižuje jejich rychlost na bezpečnou mez. Na rozdíl od protistřepinových nástřiků je panel chráněn i z boku stejnou měrou a proto nedochází ke sklouznutí střely a jejímu úniku okrajem panelu, kde by mohla mít ještě nebezpečnou rychlost. Navíc tato ochrana vydrží mnoho zásahů, protože je plát obalen za okraje a nedochází k utržení žádné z jeho částí.
Balistická odolnost testována normou NIJ 0101.04 LVLIII s dodatovými rážemi +
Oficiání test prováděn následovně.
6 zásahů ráže 7.62x51 střelou NATO m80 (odpovídá také 7.62x54R MSC)
6 zásahů ráže 5.56x45 se střelou m193 (55gn FMJ měkké jádro)
6 zásahů ráže 5.56x45 se střelou SS109 (62gn FMJ ocelové jádro)
6 zásahů ráže 5.45x39 se střelou 7N6 (střela s měkkým ocelovým jádrem)
dále spolehlivě ochrání proti
-7.62x54r se střelou z měkkého ocelového jádra (standardní vojenský náboj)
-7.62x39 se střelou z měkkého ocelového jádra (standardní vojenský náboj)
-všechny pistolové ráže (9mm,44mag, 7.62x25, .45 aj.)
Hlavní předoností ocelových plátů je nulový trauma efekt. Oproti tomu u měkkých balistických plátů a nebo keramických plátů dochází při zásahu k deformacím panelu a tzv. průtisku do těla uživatele. Tento průtisk způsobuje trauma efekt, tedy potencionální sekundární zranění, které může být i smrtelné pokud překročí hloubku 44mm a to i když nedojde k průstřelu plátu. I když nebude zásah smrtelný, u větších ráží jako jsou 308win, 7.62x54R aj. bude každý takový zásah velice bolestivý a uživatel nemusí byt bojeschopný. Při použití ocelového panelu toto riziko zcela odpadá.
Není velikost jako velikost...Testovací norma NIJ udává, že plát musí splnit podmínky a odolat zásahu dané ráže 5-7cm od okraje. Běžně se většina panelů vejde do 3cm od okraje. To je u většiny keramických panelů minimální vzdálenost od okraje (některé mohou mít i méně), kdy dojde ke spolehlivému zastavení střely. U ocelových panelů je to méně než 1cm od okraje. Díky tomu je krycí plocha ocelového panelu mnohem větší.
Váhový rozdíl není velký. Díky kvalitním materiálům je váha panelu u oceli nevídaných 3200g(SAPI L) Keramický panel, který spolehlivě zastaví střelu SS109 se pohybuje kolem 2450-2700g (PE+SiC) při mnohem vyšší ceně, většímu riziku trauma efektu, stárnutí a menší krycí ploše.
VÝHODY OCELOVÝCH PLÁTŮ
- Velkou výhodou ocelových plátů je nízká pořizovací cena oproti plátům keramickým kompozitním nebo UHMWPE- je 3-5 krát nižší, než u ostatních druhů plátů.
- Větší krycí plocha cca 1cm od okraje (keramika 30mm od okraje)
- Další výhodou je, že pláty nestárnou, a i když se může na povrchu objevit např. známka koroze, pláty jsou stále plně funkční s maximální ochranou. Jejich životnost je prakticky neomezená a proto jsou vhodné pro uložení "na co kdyby"
- Tyto pláty jako jediné pláty nemají problém s pádem a s hrubým zacházením. Nevadí jim nízké a vysoké teploty, déšť, slaná voda a mnoho dalších vlivů, které jsou pro keramické a kompozitní pláty přímo rizikové, které je degradují a je nutné je častěji měnit (většinou se uvádí životnost 5-10 let).
- Minimální trauma efekt
Cena je za jeden kus plátu - pro plnou ochranu je však třeba mít plát na přední i zadní straně těla.
Nezapomínejte i na ochranu boků a ochranu proti střepinám pomocí tzv. měkké balistické ochrany.
Parametry:
Materiál: 5,5 mm ARMOX 600T (SAAB)
Rozměr: 258×308x20 mm (šířka x výška), ohyby po stranách plátu
Povrchová úprava: Cordura, protistřepinový obal, antišoková vrstva, antikorozní nátěr
Váha: 3200 g
Přidat dotaz
Otázky a odpovědi
Dobrý den, jaká je dostupnost a případná dodací lhůta pro tento panel, nebo podobné jiných rozměrů? | |
Radka Hlaváčová | 20. 07. 2024 |
Přidat dotaz